Witaj!
Nazywam się Paulina i miło mi Cię powitać w moim makijażowym świecie. Znajdziesz tu nie tylko wpisy na temat makijażu, ale także pielęgnacji różnych obszarów ciała. Nie zabraknie tu również wpisów o tematyce lifestylowej.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
CZYTAJ WIĘCEJ
  • 1
    ULUBIEŃCY
    Chcesz się dowiedzieć, jakie kosmetyki najlepiej sprawdziły mi się w danym miesiącu?
    Czytaj więcej
  • 2
    RECENZJE
    Uwielbiam testować nowe kosmetyki! Często zdarza mi się pisać także o innych rzeczach... Jesteś ciekawy/-a?
    Czytaj więcej
  • 3
    PIELĘGNACJA
    Pielęgnacja to ważna sprawa. Za nią kryje się wiele ciekawych produktów. Koniecznie sprawdź, co udało mi się przetestować w tej kategorii.
    Czytaj więcej

PIELĘGNACJA WŁOSÓW: Równowaga PEH - HUMEKTANTY

Hej! Dziś mam przyjemność dołożyć ostatnią cegiełkę do serii z obszaru pielęgnacji włosów, dotyczącej równowagi PEH. Za sobą mamy już Proteiny, Emolienty, a więc pora na Humektanty. Jest to dość kontrowersyjna składowa całej trójcy, ponieważ wielu ludzi ich nie lubi. Wszystko za sprawą kilku składników, które mogą się przyczynić do tego, że włosy nie wyglądają za dobrze. Jeżeli chcecie się nauczyć, jak zapobiec włosowym porażkom z użyciem humektantów oraz w jaki sposób stosować tę grupę składników, to koniecznie przejdźcie dalej, ponieważ jak zawsze czeka Was tutaj spora dawka wiedzy :)

Cały wpis będzie uporządkowany według stałego schematu tej serii wpisów:
  • Co to są humektanty?
  • Podział humektantów
  • Niedobór humektantów
  • Nadmiar humektantów
  • Kiedy je stosować?
  • Odżywki humektantowe
Nie bez powodu do nagłówka wybrałam zdjęcie z włosami na tle wody. Jest ona potrzebna nie tylko do życia, ale także do utrzymania włosów w nienagannym stanie. Humektanty są odpowiedzialne za ich nawilżenie. Mają one za zadanie związać wilgoć we włosie. Bardzo ważnym punktem pielęgnacji jest domknięcie ich emolientem, aby wilgoć i nawilżenie nie chciały opuścić włosa. Mogłoby to spowodować spuszenie się włosów, czyli efekt odwrotny od zamierzonego.
Bardzo długo się zastanawiałam, jakiego podziału użyć podczas wypisywania nazw humektantów, które możecie znaleźć w składach swoich kosmetyków. Ze względu na to, iż niektóre z nich są uważane za mocniej działające, a inne za bardziej delikatne, to spróbuję w taki właśnie sposób je uporządkować. 
Do najbardziej znanych humektantów można zaliczyć:
  • Glicerynę (Glycerin) - nawilża i wygładza włosy
  • Miód (Honey/Mel) - nawilża i regeneruje łamilwe i bardzo zniszczone włosy, sprawiam żę stają się miękkie i gładkie
  • Aloes (Aloe Barbadensis Leaf Juice) - nawilża i regeneruje włosy, dodatkowo wzmacnia je oraz łagodzi swędzenie skóry głowy, dzięki niemu włosy przestają być matowe
  • Pantenol (Panthenol) - nawilża i wygładza, jednocześnie nadając włosom połysk, sprawia, że włosy sąmocniejsze i lepiej się rozczesują
  • Mocznik (Urea) - doskonale sprawdza się na skórę głowy poprzez działanie przeciwłupieżowe, pomaga zwalczyć łuszczycę, a dodatkowo nawilża, regeneruje i zmiękcza włosy, doskonale je przy tym nabłyszczając
  • Kwas Hialuronowy (Hyaluronic Acid) - spowalnia proces starzenia się włosów, nawilża, wygładza je oraz chroni przed uszkodzeniami
Ponadto wśród humektantów wyróżnia się:
  • Sorbitol (Sorbitol), 
  • Fruktozę (Fructose), 
  • Sacharozę (Sucrose), 
  • Niacynamid (Niacynamide), 
  • Alantoina (Allantoin),
  • Kwas mlekowy (Lactic Acid), 
  • Mleczan sodu (Sodium Lactate), 
  • Betainę (Betaine)
  • Glikol propylenowy (Propylene Glycol), 
  • Glikol butylenowy (Butylene Glycol),
  • Lecytyna (Lecithin),
  • Nektar z agawy,
  • Witamina E (Tocopherol),
  • Siemię lniane (Linseed).
Do delikatnych humektantów można także zaliczyć siemię lniane (glutek lniany), które świetnie sprawdza się przy kojeniu skóry głowy oraz jako naturalny stylizator.
Humektanty odpowiadają za nawilżenie włosów, jeżeli więc zauważysz, że Twoje włosy są matowe, oklapnięte oraz brakuje im życia i przypominają strąki, może być to znak, że musisz im dostarczyć właśnie tego składnika równowagi PEH. Oznaką ich niedoboru może być również zauważalna kruchość włosa. Doskonałym sposobem na dodanie włosom humektantów jest wykonanie olejowania na podkładzie z aloesu, hydrolatu, miodu bądź odżywki humektantowej. 
Twoje włosy sprawiają, że przypominasz Hagrida? Istnieje szansa, że właśnie przenawilżyłaś/eś swoje włosy. Dodatkowymi oznakami tego zjawiska jest także plątanie się włosów i trudność z ich rozczesaniem, mogą być także gumowe i ciągnąć się. Co zrobić, aby to naprawić? Po nieudanym myciu humektantowym warto jest spróbować protein, ponieważ to one równoważą te składniki równowagi PEH. Niestety jedno mycie może nie starczyć, należy więc być cierpliwym bądź zastosować mycie oczyszczające. Należy też pamiętać o ich domknięciu emolientem na koniec mycia.
Kiedy już wdrożysz się w równowagę PEH zaczniesz zauważać, kiedy włosy potrzebują więcej bądź mniej danego składnika. Obserwuj swoje włosy, ucz się ich oraz rób notatki. Spuszone włosy najczęściej skojarzone są z uciekaniem wilgoci, a tym samym z ich przenawilżeniem. Podczas puszenia włosy kołtunią się i są trudne w rozczesywaniu. To jest moment, w którym należy spróbować zastosować mycie humektantowe. Warto zwracać uwagę na obecność humektantów w różnych odżywkach i starać się, aby nie dominowały mycia. Najważniejsza jest RÓWNOWAGA!
Gliceryna jest uważana za jeden z mocniejszych humektantów, który przyczynia się do złego wyglądu fryzury. Nie każde włosy ją lubią. Niektórym przyniesie oczekiwane nawilżenie, a niektórym puch. Nie zrażajcie się jednak i szukajcie kosmetyku z odpowiednim składem dla Was, ponieważ najpewniej włosy w końcu będą wymagały nawilżenia. Moim włosom wystarcza jedno mycie humektantowe w tygodniu. Czasami zdarzało mi się je pominąć, wtedy też starałam się zrobić olejowanie na podkładzie z odżywki humektantowej. 
Bardzo ważnym elementem wpływającym na działanie humektantów jest punkt rosy. Czym ów punkt jest? Punkt rosy bądź temperatura punktu rosy, jest to temperatura, w której rozpoczyna się proces skraplania pary wodnej, znajdującej się w powietrzu. Anwen zamieściła na swoim blogu rozpiskę, która wskazuje, jakiego rodzaju kosmetyki sprawdzą się podczas danej pogody. Znajdziecie ją TUTAJ. Według niej najlepszą temperaturą punktu rosy na stosowanie humektantów jest 4° - 16°, a najgorszą, kiedy te wartości znajdują się na minusie. Podczas bardzo suchej pogody warto jest ograniczyć humektanty. Podobnie sytuacja ma się, kiedy panuje wysoka wilgotność. Wtedy jednak niezależnie od użytych produktów włosy mają większą tendencję do puszenia się. Gdzie znaleźć informację na temat punktu rosy? Wiele stron z pogodą oraz aplikacji pogodowych na telefon zawiera tę informacje. W Internecie można też znaleźć kalkulatory, dzięki którym da się tę wartość wyliczyć. 
Moją ulubioną odżywką humektantową jest Nawilżający Bez od Anwen. Nie zdarzyło mi się jeszcze uzyskać po niej złego efektu. Ładnie pachnie i działa delikatnie, nadając włosom blask i nawilżenie. Poniżej wypiszę Wam kilka odżywek oznaczanych jako H, które możecie zakupić w Drogerii Rossmann. Po kliknięciu na nazwę zostaniecie przeniesieni na stronę sklepu:

Posty o pozostałych składnikach równowagi PEH:
Pamiętacie o stosowaniu humektantów podczas pielęgnacji włosów? Jakie odżywki humektantowe są Waszymi ulubionymi? Czekam na Wasze komentarze.

Zapraszam do obserwowania mnie na IG https://instagram.com/wrrau oraz do polubienia strony na FB https://facebook.com/dramabeautyy


Komentarze

  1. Bardzo przydatne informacje :) Kiedyś po prostu myło się włosy. teraz potrzeba naprawdę sporej wiedzy, aby prawidłowo o nie zadbać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę się zaopatrzyć w którąś z tych odżywek humektantowych :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja ulubiona opcja to żel aloesowy pod olej :) Nawilżający bez mnie nie zachwyca :/

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajny i przydatny wpis, zresztą jak cała seria. Myślę, że nie jednej osobie się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Z ciekawością przeczytałam Twój post i muszę przyznać, że wiele się dowiedziałam co potrzebują moje włosy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przydatne informacje, które sprawiają, że naprawdę warto przyjrzeć się temu co używamy ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Sporo nowych wiadomości poznałam w tym wpisie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Musze się doedukować w temacie włosów

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja bardzo lubię odżywkę Isana, tania i bardzo dobra ;)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Muszę zacząć mocno dbać o moje włosy :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Przydatny post, bo czasami nie wiemy, że możemy szkodzić swoim włosom.

    OdpowiedzUsuń
  13. Będę musiała przetestować odżywkę z Isany :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  14. Humektanty to chyba najtrudniejsze i niepewne w użyciu składniki... Ich działanie zależy od tak wielu czynników (jak pogoda), że nigdy nie potrafię przewidzieć jak moje włosy się po nich zachowają ;-)

    OdpowiedzUsuń
  15. Wiesz, że kiedyś użyłam ten produkt z ISANA i szczerze przed myślałam, że będę tego żałować - ale nie było tak źle ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Wow, nie wiedziałam o tym. Wiele cennych informacji zawarłaś w swoim poście. Warto zagłębić się w ten temat :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Świetny wpis :) Równowaga PEH jest bardzo ważna, długo jej nie rozumiałąm :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ja odkryłam, że moje włosy super wyglądają po humektantach. ;)

    OdpowiedzUsuń
  19. Świetny wpis. Już wiem jakie odzywki muszę kupić :-)

    OdpowiedzUsuń
  20. ciekawe informacje nie znam sie na tym kompletnie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś!
Koniecznie pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza.
Miło mi będzie, jeśli również zaobserwujesz mój blog - koniecznie daj o tym znać, a odwdzięczę się tym samym :)
Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować napisz: dramabeautyy@gmail.com