Hej! Chcąc zacząć przygodę ze świadomą pielęgnacją, napotykamy się na wiele wcześniej nieznanych nam słów i czynności, które miałyby pomóc nam w jak najlepszym odżywieniu włosów. Wszędzie zasypują nas pojęciami takimi jak równowaga PEH, proteiny, emolienty, humektanty, silikony, SLSy, włosing, rypacz, olejowanie, czy emulgowanie. Na blogu znajdziecie już wpisy dotyczące równowagi PEH oraz tego, w jaki sposób rozpoznać zapotrzebowanie włosów na dany jej składnik. Dzisiaj mam zamiar wprowadzić Was w olejowanie, a co za tym idzie także we wcześniej wspomniane emulgowanie. Na samym początku mam dla Was szybki sprawdzian. Do jakiej kategorii równowagi PEH zaliczymy oleje? Koniecznie dajcie znać, czy dobrze odpowiedzieliście. Jeżeli interesuje Was, co to olejowanie i jak się za to zabrać, to koniecznie przejdźcie do dalszej części wpisu.
Porządek wpisu:1. Co to olejowanie?
2. Sposoby olejowania
3. Emulgowanie
4. Olej a porowatość
Zaczynamy!
Zanim skupimy się na tym, czym tak naprawdę jest olejowanie włosów, należy zastanowić się nad tym, jakim składnikiem równowagi PEH są oleje. Bardziej zaawansowani włosomaniacy na pewno nie potrzebują nawet chwili zastanowienia, aby odpowiednio sklasyfikować te produkty, a tym z Was, którzy dopiero wkraczają na drogę świadomej pielęgnacji podpowiem, że mówiąc o olejach, mamy do czynienia z emolientami. Zadaniem emolientów jest wygładzenie, dociążenie i nadanie błysku włosom. Są one kołderką dla włosa, otulają go i pomagają zatrzymać w jego wnętrzu wszystkie najważniejsze składniki, których chcemy im dostarczyć. Konserwują one włosy oraz chronią przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, z jakimi mogą one mieć do czynienia. Olejowaniem nazwiemy nałożenie na włosy oleju i przetrzymanie go, aby odpowiednio je odżywić. Ze względu na szerokie zastosowanie emolientów można wyróżnić wiele ciekawych sposobów olejowania włosów. Dla kogo olejowanie? Każdy kto stylizuje włosy na ciepło, rozjaśnia je i farbuje powinien zastanowić się nad tego typu zabiegiem, który w prosty sposób można wykonać w domu. Olej pomaga zatrzymać we włosie nawilżenie, odbudować go oraz zabezpieczyć. Przy mocno zniszczonych włosach warto wykonywać tę czynność raz w tygodniu, a w razie chęci dodania włosom elastyczności i błysku wystarczy to robić raz na 2-3 tygodnie.
Sposobów olejowania można wyróżnić wiele. Ja nie będę opisywać wszelkich możliwych. Dzisiaj skupię się nad tych najbardziej znanych, które powinny przynieść najlepsze efekty.
Olejowanie na sucho
Podczas olejowania na sucho nie potrzebujemy niczego poza wybranym przez nas olejem. Mogą się przydać akcesoria takie jak: szczotka/grzebień, gumka, czepek lub ręcznik.
Krok po kroku:
1. Rozczesuj włosy pasmami.
2. Po każdym pasmie nakładaj na nie minimalną ilość oleju.
3. Wmasuj olej w pasmo oraz je rozczesz ponownie.
4. Powtarzaj aż do pokrycia olejem całej długości włosów.
5. Zwiąż włosy gumką.
6. Aby olej lepiej działał, nałóż na włosy czepek bądź zrób turban z ręcznika wykonanego z przyjaznej dla włosów tkaniny.
Olej nałożony na sucho można przetrzymać na włosy nawet całą noc. Możesz sprawdzać, jaki czas trzymania oleju na sucho jest dla Ciebie najlepsza. Ja przez brak czasu, najczęściej trzymam taki olej do dwóch godzin.
Olejowanie na mokro
Jest to sposób, do którego można użyć wiele rodzajów produktów. Olejowanie na mokro polega na tym, iż najpierw pokrywamy włosy wybranym kosmetykiem, a dopiero następnie pokrywamy pasma olejem.
W tym celu można użyć:
- wybranego hydrolatu
- mgiełki nawilżającej DIY, np. mieszanka wody i miodu
- żelu aloesowego
- podkładu z odżywki nawilżającej
Olejowanie na wybrany podkład ma głównie dodać włosom nawilżenia.
Potrzebne akcesoria: szczotka/grzebień, gumka, czepek lub ręcznik. Dodatkowo oczywiście olej i wybrany podkład nawilżający.
1. Rozczesz włosy pasmami.
2. Zaaplikuj na każde pasmo po kolei wybrany podkład. Możesz go delikatnie wczesać we włosy.
3. Wmasuj olej w każde pasmo, a następnie wczesz.
4. Zwiąż włosy gumką.
5. Umieść włosy pod czepkiem/ręcznikiem.
Włosów olejowanych na mokro nie można przetrzymywać na noc. Niezależnie od wybranego podkładu efekt po takim olejowaniu może być odwrotny od oczekiwanego. Włosy mogą się rozpulchnić, stać się przenawilżone, a co za tym idzie spuszone i nieprezentujące się zbyt ładnie. Jeżeli lubicie olejować włosy tym sposobem musicie wiedzieć, że najlepiej jest je przetrzymać ok. 30 - 45 minut.
Tunningowanie odżywki (mix)
Jeżeli boicie się nałożyć olej na suche włosy bądź podkład, możecie spróbować od wprowadzenia olejów do pielęgnacji poprzez tunningowanie odżywki. Co to znaczy? Do porcji odżywki emolientowej (najlepiej lekkiej, bardzo bazowej) dodać porcję oleju, czyli kilka kropli - łyżkę w zależności od ilości maski. Taką miksturę należy nałożyć na włosy i przetrzymywać na nich do 45 minut.
Celowo pominęłam tutaj nakładanie oleju na włosy zwilżone jedynie wodą, a pod olejowanie na mokro podpięłam olejowanie na podkład. Moim zdaniem jest to najbardziej efektywna metoda olejowania.
Ok, olej już nałożony, przetrzymaną odpowiednią ilość czasu. Teraz czas go zmyć!
PAMIĘTAJ! W olejowaniu włosów nie chodzi o to, aby włosy ociekały olejem. Łyżka stołowa to wystarczająca ilość, aby pokryć nawet długie i gęste włosy!
Olej ze względu na swoją tłustą formułę nie jest najprostszą w spłukaniu substancją. Z tego względu należy go zemulgować. Co to emulgowanie? Emulgacja to proces połączenia się dwóch niemieszalnych substancji w jedną emulsję. Do zmycia oleju z włosów używamy odżywki emolientowej, która łączy się z olejem i pomaga pozbyć się go z włosów. Jak się za to zabrać?
1. Spłucz olej z włosów ciepłą wodą.
2. Nałóż na swoje pasma odżywkę emolientową niezawierającą w składzie protein i silikonów.
3. Wmasuj ją delikatnie we włosy.
4. Przetrzymaj około 5 minut.
5. Zmyj z włosów.
6. Umyj skórę głowy i włosy jak zwykle.
Zanim wybierzesz się do sklepu rozejrzyj się po swojej kuchni. Może masz tam oliwę z oliwek, olej rzepakowy lub słonecznikowy? Możesz je wypróbować na swoich włosach. Przy wyborze oleju ważną rolę odgrywa także ich porowatość. Z kolei blondynki powinny uważać na odcień oleju, ponieważ ciemniejsze z nich mogą zafarbować jasne włosy. Przedstawię Wam teraz kilka olejów dostosowanych do trzech ze znanych nam porowatości włosów, czyli niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych. Mimo, że z założenia dana porowatość woli inny rodzaj oleju, nie oznacza to, że nie można testować ich przemiennie. Jeżeli Twoje włosy są wysokoporowate, a sprawdza się u nich olej do niskoporów, nie musisz go zmieniać. Może być też tak, że Wasze średnioporowate włosy nie polubią się z niektórymi olejami do średnioporów. Nie poddawaj się - testuj i sprawdzaj, który olej jest najlepszy dla Twoich włosów.
WŁOSY NISKOPOROWATE
oleje nasycone o niewielkich cząsteczkach
- masło babassu
- masło cupuacu
- masło murmuru
- masło shea
- masło mango
- olej kokosowy
WŁOSY ŚREDNOPOROWATE
oleje jednonienasycone o większych cząsteczkach
- oliwa z oliwek
- olej słonecznikowy
- olej ze słodkich migdałów
- olej arganowy
- olej musztardowy
- olej rzepakowy
- olej kameliowy
- olej z pestek śliwki
WŁOSY WYSOKOPOROWATE
oleje wielonienasycone o największych cząsteczkach
- olej lniany
- olej słonecznikowy
- olej z krokosza barwierskiego
- olej z pestek dyni
- olej z pestek winogron
- olej z czarnuszki
- olej konopny
Możecie także korzystać z mieszanek olejów.
Jeżeli chcecie, żeby Wasze włosy były błyszczące, miękkie i elastyczne oraz zależy Wam aby jak najbardziej je wzmocnić i uodpornić na zniszczenia, koniecznie spróbujcie olejowania. Dzięki niemu można odbudować nawet najbardziej zniszczone włosy.
Mam nadzieję, że post okaże się dla wielu z Was przydatny. Macie już jakieś doświadczenia z olejowaniem? Jaki olej lubicie najbardziej? Z jakiego sposobu korzystacie najczęściej? Dajcie znać w komentarzach.
Bardzo fajny wpis, dużo konkretnej wiedzy :D Ja bardzo lubię olejować włosy :D Najczęściej robię to przed myciem. Najlepiej u mnie wchodzi z aloesem :D
OdpowiedzUsuńDawno nie robiłam takiego zabiegu, a wiem, że warto.
OdpowiedzUsuńKiedyś olejowałam włosy olejkiem kokosowym, arganowym i rycynowym. Chyba znowu muszę do tego wrócić ;)
OdpowiedzUsuńJa nakładam olej na wlosy dwa razy w tygodniu i to daje mi świetne efekty. Najbardziej lubię olej arganowy i ze słodkich migdałów.
OdpowiedzUsuńThis is informative! I love oiling my hair and thank you for these tips!
OdpowiedzUsuńxoxo
Lovely
www.mynameislovely.com
Bardzo fajnie, to wszystko wytłumaczyłaś! Same konkrety!
OdpowiedzUsuńKiedyś olejowałam włosy i chyba warto do tego wrócić.
Właśnie olej z kuchni-z pestek winogron, super u mnie zadziałał:)
Ale nie wiedziałam, że mozna oleje z odżywkami nakładać!
Nowych rzeczy się dowiedziałam!
Dzięki:))
Ja nie mam tyle cierpliwosci
OdpowiedzUsuńprzyznam szczerze, nigdy nie olejowałam włosów:)
OdpowiedzUsuńPiękny post! Uwielbiam wpisy, które zawierają dużo przydatnych informacji na temat pielęgnacji :D
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny i interesujący post. Dużo z niego można się dowiedzieć i to jest na plus :D
OdpowiedzUsuńNigdy nie olejowałam włosów, jednakże po przeczytaniu Twojego wpisu chyba spróbuję :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Bardzo fajny post. Używam olejku z czarnuszki albo Nuxe na same końcówki, by je trochę wygładzić. Ja mam dość cienkie włosy i olejki zbytnio mi je obciążają, ale dodanie odrobinę do odżywki to patent, który na pewno wykorzystam. Pozdrawiam serdecznie:)
OdpowiedzUsuńDla mnie odkrycie olejowania było rewolucją. To też był pierwszy mój krok w świadomej pielęgnacji włosów, ale naprawdę, odkąd stosuję oleje moje włosy naprawdę bardzo się poprawiły.
OdpowiedzUsuńJa to nie mam cierpliwości do olejowania :)
OdpowiedzUsuńBuziaki:*
Zapraszam na ostatni post -> WWW.KARYN.PL
teraz już przestałam olejować włosy regularnie ale muszę wrócić do tego procederu...
OdpowiedzUsuńŚwietny post. Sporo nowych informacji dla mnie ponieważ jeszcze nigdy nie olejowałam włosów :)
OdpowiedzUsuńSwietnyy i mega poradnik! U mnie niestety ciezko z systematycznością eh!
OdpowiedzUsuńRewelacyjny wpis!
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowy post, muszę koniecznie spróbować olejowania na sucho bo nigdy tego nie robiłam xx
OdpowiedzUsuńJakiś czas temu olejowałam włosy olejkiem arganowym, trzeba by do tego wrócić :)
OdpowiedzUsuńDziękuję Ci za ten post, tyle cennych informacji w jednym miejscu :)
Pozdrawiam serdecznie
Bardzo pomocny post z którego wiele się dowiedziałam :-)
OdpowiedzUsuńsuper, bardzo szczegółowo i pomocnie :)
OdpowiedzUsuńWiele cennych porad. Chyba w końcu czas zacząć olejować włosy :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe informacje, ja olejowałam kilka razy włosy olejem kokosowym, niestety brakuje mi systematyczności :)
OdpowiedzUsuńOlejowałam kiedyś włosy. To nie dla mnie. Za dużo czasu to wymaga i nie mam do tegi cierpliwości. Podziwiam osoby, którym się chce.
OdpowiedzUsuńOlejowanie działa świetnie na włosy, warto to robić :) Ja aktualnie najczęściej sięgam po gotową mieszankę olei Onlybio do włosów wysokoporowatych :)
OdpowiedzUsuńJa nakładam olej na suche włosy i trzymam zwykle całą noc. Ostatnio zauważyłam, że moje włosy lubią olej rydzowy. Planuje spróbować też oleju musztardowego i jojoba :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam taki sposób wlosingu, na samym początku bardzo mi pomógł, pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńU mnie kompletnie nie sprawdza się olejowanie na mokro - włosy robią się takie szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Za to na sucho efekt jest zadowalający. Mam włosy średnioporowate i najlepiej w moim przypadku sprawdza się olej rzepakowy. Nie mieszam różnych olejów, bo to przeważnie kończy się katastrofą :) a czy słyszałaś może, czy do olejowania nadaje się olej rycynowy?
OdpowiedzUsuń